Meksyk - wakacje już od 3353 zł

Na wakacje: Półwysep Kalifornijski, Meksyk

Przewodnik turystyczny: Meksyk/ Meksyk Północny/ Półwysep Kalifornijski

Bezchmurna noc
21°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
1 km/h347°
Półwysep położony w zachodnim Meksyku, oblewany przez wody Pacyfiku od zachodu i Zatoki Kalifornijskiej od wschodu. Na jego terenie wydzielono dwa stany: Kalifornia Dolna i Kalifornia Dolna Południowa. Półwysep ma w większości charakter górzysty, na północy występują obszary pustynne, na południu klimat jest nieco łagodniejszy. Warunki rolnicze w regionie północnym są niekorzystne, rozpowszechnione jest nawadnianie. Na terenie całego półwyspu bardzo dużą rolę odgrywa rybołówstwo. Na półwyspie Kalifornijskim ważna jest także turystyka – w części południowej znajdują się malownicze plaże, liczne porty i przystanie. Popularne są rejsy dla wędkarzy. W zatoce Sebastián Vizcaíno, można spotkać ciekawą faunę: szarego wieloryba, foki, lwy i słonie morskie. Utworzono tutaj rezerwat pływaczy szarych El Vizcaino. Najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym północnej części regionu jest Rosarito, znane głównie ze swych plaż.

Atrakcje

 • Rezerwat El Vizcaino – to ponad dwa miliony hektarów bogactwa natury. Rezerwat dający schronienie wielu gatunkom zwierząt i roślin został wpisany na listę UNESCO w 1993 r. Znajduje się tutaj Sierra de San Francisco.
 • Malowidła skalne w Sierra de San Francisco – najbardziej znane ślady dawnego życia w regionie sięgają wielu tysięcy lat przed naszą erą.
 • Iglesia de la Misión – Kościół w miejscowości Todos Santos, powstały za czasów jezuickich misji, to doskonały przykład architektury kolonialnej.
 • Rezerwat Biosfery Sierra de la Laguna – położony 125 km na południowy wschód od La Paz prawdziwy spektakl natury. Pokryty jest głownie lasem sosnowym i dębowym teren zamieszały przez liczne gatunki zwierząt to idealne miejsce dla wielbicieli przyrody.
 • Guerrero Negro – miejscowość znana głównie z przemysłu solnego. Laguna Gerrero Negro wraz z laguną Ojo de Liebre i laguną Manuela są schronieniem dla ważącego nawet do 35 ton pływacza szarego.

Ośrodki

 • La Paz – miasto znane jest ze swych cudnych plaż i magicznych zachodów słońca. Prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, życia nocnego i bogatej oferty kulturalnej.
 • Tijuana – miasto to uznaje się za miejsce, w którym rozpoczyna się ojczyzna. Tijuana to prawdziwie niepowtarzalna turystyczna chimera, w której można znaleźć wszystko, nawet to, co niewyobrażalne. Spragnieni wrażeń zaspokoją tu swe potrzeby.
 • Los Cabos – to najpopularniejsze miejsca turystyczne Półwyspu Kalifornijskiego. Los Cabos to wspaniałe miejsce na wypoczynek. Teren ten obejmuje ziemie od Cabo San Lucas po Cabo San José i zapewni wszystkim iście luksusowe wakacje.
 • Cabo San Lucas – niesamowite miejsce dla ludzi spragnionych różnorodności: malownicze plaże, cuda natury, muzea, bogactwo okolicznych wiosek. Miejsce to zapewni niezapomniane wrażenia i pozwoli przeżyć wspaniałe przygody.
 • Cabo San José – zaspokoi zarówno duszę jak i żołądek. Miejsce słynie z pięknych krajobrazów, kuchni dla smakoszy oraz bogatego życia kulturalnego.
 • Todos Santos – położone na południu półwyspu miasteczko jest oaza dla turystów. Plaże i niezwykłe historyczne miejsca sprawiają, że jest to jeden z popularniejszych kurortów.
 • Mexicali – wysunięte najbardziej na północ miasto Ameryki Łacińskiej. Słynie z przemysłu i technologii, bogatego życia nocnego i wielu wydarzeń muzycznych i sportowych. Miasto pełne barów, restauracji i klubów to idealne miejsce dla pełnych energii osób.
 • Loreto – znany kurort, w którym wciąż czuć klimat dawnych czasów przyciąga głównie turystów z za granicy. Z dala od stresu i zgiełku, Loreto jest odpowiednim miejscem na wakacje dla każdego. Z jednej strony plaże i liczne wyspy zachęcają do uprawiania sportów wodnych, a kontrastujące z nimi góry przyciągają wielbicieli wędrówek i kolarstwa. Tu łączy się to co turystyczne z tym, co tradycyjne.
 • Ensenada – położony 100 km od granicy ze Stanami Zjednoczonymi teren pełen winorośli. Ensenada oferuje swym turystom piękno natury, wspaniałe jedzenie i lokalne wina. Tu także Fender produkuje słynne gitary.

Geografia i przyroda

Półwysep Kalifornijski to niesamowite pejzaże: plaże, pustynie, rezerwaty i parki. Morza i pustynie łączą się tu tworząc niewiarygodnie piękny krajobraz. Półwysep od zachodu oblewają wody Pacyfiku, a od wschodu Zatoki Kalifornijskiej. Łańcuchy górskie i lasy, ze względu na różnorodność flory i fauny, są idealnym miejscem do uprawiania ekoturystyki. Rezerwat El Vizcaino został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Żyzne doliny Guadalupe, San Antonio, Santo Tomás i San Vicente znane są z uprawy winorośli. Fauna Półwyspu Kalifornijskiego jest wyjątkowo różnorodna. Wybrzeża Guadalupe uznano za najlepsze miejsce na świecie do spotkania żarłacza białego.

Historia

Początkowo tereny półwyspu zamieszkiwane były przez ludy wędrowne. Widoczne jest to w malowidłach skalnych odkrytych w Sierra de San Francisco. Ludy wędrowne pojawiły się prawdopodobnie ok. 10 tys. lat przed naszą erą. Żyli z łowiectwa, uprawy owoców i rybołówstwa. W połowie XVI w. Hiszpanie przybyli na Półwysep i zaczęli kolonizację. Podbój tych terenów trwał długo i nie był łatwy. Podbój nieznanych ziem utrudniały Hiszpanom choroby i klęski żywiołowe. Wraz z kolonizacją Hiszpanie rozpoczęli również chrystianizację. Przywieźli ze sobą jezuitów, którzy utworzyli liczne misje. Pierwszymi z nich były Santa Rosalía Mulegé, San Juan Malibát i San José de Comondú. Zważywszy na położenie półwyspu wojna o niepodległość dotarła tam później. Od korony hiszpańskiej uwolnili się w 1822r.

Sport i rekreacja

 • La Paz i Loreto to wspaniałe miejsce do uprawiania sportów wodnych m.in. surfing, windsurfing, kajakarstwo i nurkowanie.
 • W Zatoce Kalifornijskiej można obserwować wieloryby. Popularnym sportem jest tu też wedkarstwo.
 • W Los Cabos znaleźć można najbardziej ekskluzywne SPA.
 • Góry to wspaniałe miejsce na kemping, przechadzki czy kolarstwo górskie.
 • W ciągu całego roku na Półwyspie Kalifornijskim mają miejsce różnego typu festiwale m.in. "Feria de la Paella y el Vino" (święto paelli i wina), "Festival del Pescado y el Marisco" (festiwal ryb i owoców morza), "Festival de la Ensalada César" (festiwal sałaty Cezar)– typowy dla stanu Baja California i "Festival del Tequila” (festiwal tequili).

Informacje praktyczne

 • Waluta: Nowe Peso Meksykańskie (MXN).
 • Wizy: Obywatele Polski przebywając na terenie Meksyku w celach turystycznych, mniej niż 90 dni nie potrzebują wizy. Należy pamiętać, że władze mogą wymagać od turystów okazania środków finansowych w gotówce potrzebnych na deklarowany okres pobytu.
 • Różnica czasu miedzy Polską a Półwyspem Kalifornijskim wynosi 9 godzin.
 • W dużych turystycznych miastach można płacić USD.
 • W Meksyku stosownym napięciem jest 110 V.
 • Napiwki wynoszą 10–15% rachunku.
 • Należy pamiętać, że w Meksyku nawet konstruktywna krytyka jest bardzo źle przyjmowana.
 • Kultura i zwyczaje mieszkańców Meksyku zabrania udzielania negatywnych odpowiedzi na pytania gości. W konsekwencji pytając o drogę zawsze dostaniemy odpowiedź. Nie zawsze jednak będzie ona prawdziwa.


Półwysep Kalifornijski, Meksyk - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  32°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  34%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  141°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:53
  zach. słońca:
  18:43
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.30°C
  opady:
  4.0 mm
  wiatr:
  67°   27 km/h
  wsch. słońca:
  06:52
  zach. słońca:
  18:44
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.29°C
  opady:
  4.3 mm
  wiatr:
  116°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:52
  zach. słońca:
  18:44
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.12°C max.29°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  120°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:51
  zach. słońca:
  18:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  13°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:50
  zach. słońca:
  18:45

Półwysep Kalifornijski - klimat w Meksyk