Meksyk - wakacje już od 3402 zł

Na wakacje: Mexico City, Meksyk

Przewodnik turystyczny: Meksyk/ Meksyk Południowy/ Region Mexico City/ Mexico City

Częściowe zachmurzenie
19°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
4%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
3 km/h181°
Największe miasto na świecie, które po prostu trzeba zobaczyć. Niezwykła mieszanka nowoczesności i tradycji, starożytne zabytki i drapacze chmur, piękne kobiety, niezwykłe zapachy, smaki i kolory. Plaza Garibaldi na której królują Mariachi, przepiękne barokowe kościoły, mnóstwo muzeów i parków. Miasto, które nigdy nie zasypia. Egzotyczny koktajl pozostający na długo w pamięci. Miłośnicy historii prekolumbijskiej koniecznie muszą udać się do położonego w pobliżu Teotihuacan.

Geografia i przyroda

Miasto położone w centrum kraju, otoczone górami i wulkanami. Ukształtowanie terenu powoduje, że smog, który gromadzi się nad miastem bywa nie do wytrzymania. Stolica położona jest na wysokości 2,240 metrów n.p.m., co wpływa na klimat miasta. Mimo strefy klimatu równikowego klimat bywa chłodny. W zachodniej części miasta znajduje się najwięcej terenów zielonych. W wodach dzielnicy Xochimilco można znaleźć ciekawy gatunek, który zagrożony jest wyginięciem. Chodzi o płaza ogoniastego o nazwie ambystoma meksykańska.

Historia

Miasto Meksyk zostało założone przez Hiszpanów na azteckim mieście Tenochtitlán. Tenochtitlán powstało na wyspie jeziora Texcoco, która z czasem połączyła się ze stałym lądem. Gdy Hernán Cortés przybył na te rejony zdecydował wybudować na miejscu Tenochtitlán nowy, potężny ośrodek Nowej Hiszpanii. Zaczęto tworzyć wielkie miasto na podmokłych terenach, co skutkowało licznymi powodziami. Doprowadziło to do decyzji o wysuszeniu Doliny Meksykańskiej. Począwszy od XIX w. w mieście Meksyk następują znaczące zmiany architektoniczne. Wpierw miasto przybiera styl Paryża, który później zastępują typowo amerykańskie drapacze chmur. Niepodległość od Hiszpanii miasto uzyskało w 1821r. , ale zmaga się jeszcze z wojną ze stanami Zjednoczonymi, rewolucją meksykańską, która kończy dyktatorskie rządy Porfirio Díaza.
W latach 1950–1960 miasto przeżywa szczyt rozwoju zwany Milagro mexiano (meksykański cud). Gwałtowny rozwój miasta i przemysłu spowodował przeludnienie i zmiany klimatyczne.

Atrakcje

 • Plaza de la Consitución – największy plac miasta zwany Zócalo, z kótrego podziwiać można przepiękne kolonialne budynki.
 • Katedra Metropolitana w Meksyku – położona w centrum historycznym majestatyczna katedra, której budowę zaczęto w 1524 r. Zbudowana na planie krzyża łacińskiego, ze 100– metrową nawą główną i wysokimi na 61 m. wieżami jest jednym z najpiękniejszych budynków w stolicy.
 • Palacio Nacional – w patio można podziwiać murale Diego Rivery, które zachwycą niejednego turystę. Dziś w Pałacu Narodowym mieszczą się urzędy prezydenckie. Dawniej był tam pałac, w którym przez najazdem Cortesa, władzę sprawował Montezuma.
 • Park Ekologiczny Xochimilco uważany jest za meksykańską Wenecję. Można podziwiać go pływając kanałami na drewnianej, ozdobionej kwiatami łodzi.
 • Muzeum Fridy Khalo – znajduje się w dzielnicy Cuyoacán. To dawny dom słynnej meksykańskiej malarki, która szokowała świat swymi obrazami. Można tu podziwiać zarówno jej obrazy jak i rzeczy osobiste.
 • W mieście znajdują się 44 muzea, w którym każdy wielbiciel kultury i sztuki znajdzie coś dla siebie. Miejscem, którego nie można ominąć jest Muzeum Miasta Meksyk i Palacio de Bellas Artes (Pałac Sztuk Pięknych).

W okolicy

 • Wulkany Popocatepetl i Iztaccíhuatl – pierwszy aktywny, drugi wygasły są wspaniałą sceneria dla miasta Meksyk. To drugi i trzeci najwyższy szczyt kraju, z którymi wiąże się legenda o pięknej księżniczce Iztaccíhuatl i zakochanym w niej wojowniku Popocatepetlu.
 • Tepotzotlán – magiczne miasteczko położone 71 km na południe od miasta Meksyk jest wspaniałym miejscem dla miłośników przyrody. Przechodząc się brukowanymi uliczkami Tepotzotlán można wejść do licznych muzeów, kościołów i sklepów z rękodziełem.
 • Tula – ruiny miasta Tolteków pochodzącego z IX w. W mieście podziwiać można posągi Atlantów, które dawniej podtrzymywały dach świątyni Tlahuizcalpantecuhtli. Miasto związane z bogiem Quatzelcoaltem.
 • Teohuacán – w języku Azteków oznacza miejsce, gdzie ludzie staja się bogami. Był to ośrodek kultu i święte miejsce dla tej kultury. W czasach swej świetności zajmowało ponad 20km2. i liczyło ponad 100 tys. mieszkańców. Dziś można tam podziwiać piramidy, świątynie, pałace, boisko do peloty.
 • Cacaxtla – strefa archeologiczna znana z niezwykle pięknych i kolorowych malowideł ściennych. Można tu podziwiać wspaniałą spuściznę jednej z kultur prekolumbijskich.
 • Taxco – słynie ze złotników oraz pięknego kościoła. Taxco znajduje się na wysokości 1800 metrów n.p.m. u stop urwistych gór. W tym mieście naprawdę można poczuć ducha przeszłości ponieważ od swego początku prawie się tutaj nie zmieniło.

Sport i rekreacja

 • Wspinaczka i rappeling na bazaltowych skałach w arque y Corredor Turístico Los Dinamos lub w Escalódromo Carlos Carsolio.
 • Miłośnicy przyrody mogę campingować w Parku Ekologicznym San Nicolás Totolapan lub w Atoltecáyotl.
 • Na terenach górzystych można uprawiać kolarstwo górskie.
 • W Meksyku bez problemu można podziwiać z trybun rozgrywki piłki nożnej lub corridę.

Gastronomia

Restauracje w stolicy oferują szeroką gamę potraw typowych dla kraju i regiony. Zupy, duszone mięsa, słynne tacos, antojitos– tzw. przekąski głównie na bazie kukurydzy, sosu, chilli,, guacamole. Można się tu napić popularnego soku pomarańczowego z jajkami przepiórki i miodem.
W restauracjach z długą tradycją można spróbować tacos z różnego rodzaju insektami.

Zakupy

W Meksyku zakupy można robić w małych, lokalnych sklepikach lub wielkich centrach handlowych. Jedno z nich powstałe w dawnej fabryce papieru oferuje ogromna ilość sklepów jak również barów i restauracji. Wzdłuż alei Presidente Mazaryk, w strefie Polanco, znajduje się wiele ekskluzywnych butików i sklepów znanych projektantów. Strefa Rosa i osiedla Roma i Condesa znajdują się najlepsze galerie sztuki. Targi w La Ciudadela i w el Centro Artesanal Buenavista oferują cieszące się renomą, rekodzieła pochodzące z całego kraju. Miłośnicy targów staroci powinni udać się na bazary dzielnic Coyoacán, San Ángel czy Mercado de la Lagunilla, gdzie znaleźć można książki, biżuterię, monety, płyty, zdjęcia etc.

Życie nocne

Życie nocne jest równie bogate jak życie w ciągu dnia. Wszyscy żądni przygód imprezowicze powinni udać się na jedną z najważniejszych ulic stolicy Avenida Los Insurgentes. Wchodzić tam można do licznych barów, restauracji i klubów, gdzie można tańczyć do białego rana. Meksyk oferuje lokale, gdzie poczuć można zarówno atmosfery bohemy jak i klimat nowoczesności. Będąc w stolicy kraju nie można zapomnieć o pójściu do Plaza de Garibaldi, by cieszyć się muzyką graną przez mariachi i rozkoszować meksykańskimi trunkami.

Informacje praktyczne

 • Waluta: Nowe Peso Meksykańskie (MXN).
 • Wizy: Obywatele Polski przebywając na terenie Meksyku w celach turystycznych, mniej niż 90 dni nie potrzebują wizy. Należy pamiętać, że władze mogą wymagać od turystów okazania środków finansowych w gotówce potrzebnych na deklarowany okres pobytu.
 • Czas: W Meksyku należy cofnąć wskazówki zegara o 7 godzin (poza zachodnimi stanami i Baja California)..
 • W dużych turystycznych miastach można płacić USD.
 • W Meksyku stosownym napięciem jest 110 V.
 • Napiwki wynoszą 10–15% rachunku.
 • Należy pamiętać, że w Meksyku nawet konstruktywna krytyka jest bardzo źle przyjmowana.
 • Kultura i zwyczaje mieszkańców Meksyku zabrania udzielania negatywnych odpowiedzi na pytania gości. W konsekwencji pytając o drogę zawsze dostaniemy odpowiedź. Nie zawsze jednak będzie ona prawdziwa.

Mexico City, Meksyk - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  33°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  4%
  wilgotność:
  44%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  141°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:57
  zach. słońca:
  18:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.19°C max.32°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  133°   25 km/h
  wsch. słońca:
  06:56
  zach. słońca:
  18:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.28°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  155°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:55
  zach. słońca:
  18:42
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.32°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  155°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:55
  zach. słońca:
  18:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.31°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  94°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:54
  zach. słońca:
  18:43

Mexico City - klimat w Meksyk