Meksyk - wakacje już od 4389 zł

Na wakacje: Region Północno-Zachodni, Meksyk

Przewodnik turystyczny: Meksyk/ Meksyk Północny/ Region Północno-Zachodni

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
0.9 mm
Zachmurzenie:
52%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
5 km/h15°
Północno-zachodnie obszary Meksyku zajmują stany: Sonora, Sinaola, Nayarit, Chihuahua, Durango, Zacatecas oraz północny rejon stanu Jalisco. Obecność człowieka na terenach Sonory datuje się na 30 000 lat p.n.e. Stan ten cechuje się niewielką populacją i dużymi obszarami pustynnymi. Nad Zatoką Kalifornijską rozciąga się wiele malowniczych plaż. Możemy tu również zobaczyć rezerwat na Wyspie Rekinów i osiedla Indian Yaquí. W zróżnicowanym pod względem klimatu i ukształtowania powierzchni stanie Sinaloa warto zobaczyć przede wszystkim jedno z najstarszych miast meksykańskich, stolicę stanu, Culiacán. Popularnymi atrakcjami są polowania i wędkarstwo. Niewielki stan Nayarit dysponuje malowniczym wybrzeżem z licznymi wysepkami oraz jeziorami Odbywają się tu liczne festiwale meksykańskich kowbojów – charros. Stan Durango przecinają liczne pasma górskie, rozdzielone głębokimi kanionami. Występuje tu również obszar wiecznie zielonych lasów, które chronione są w rezerwacie biosfery La Michilía. Stan Chihuahua również posiada górzysty krajobraz. Znajduje się tutaj wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO strefa archeologiczna w Paquimé (Casas Grandes), będąca zabytkiem kultury Pueblo. W równie górzystym obszarze stanu Zacatecas warto zobaczyć dawne kopalnie srebra udostępnione dziś turystom oraz miasto Zacatecas, z wieloma zabytkami i imponującymi panoramami.

Atrakcje

 • Paquimé – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNECO strefa archeologiczna. Paquimé to nazwa używane przez dawne ludy, Hiszpanie zastąpili ją Casas Grandes (Wielkie Domy). Było to ważne miasto handlowe ludu Paquimé. Miejsce słynie z tajemniczych budowli stworzonych z suchej cegły i drzwi w kształcę litery T.
 • Ferma krokodyli w pobliżu Sinaloa – na 4 hektarach hoduje się więcej gatunków tych zwierząt niż można by spotkać na wolności od Tamaulipas aż po Gwatemale.
 • Bazylika Nuestra Señora del Rosario w Culiacán – piękny XIX wieczny kościół, którego nawa centralna mierzy 62 metry. Jest to jedna z najważniejszych budowli sakralnych stanu.
 • Katedra w Chihuahua – budowana miedzy 1725 a 1826 to wspaniały przykład baroku i perła okresu kolonialnego.
 • Rezerwat Biosfery La Michilía stworzony w 1975 roku jest częścią projektu MAB–UNESCO (Człowiek i Biosfera). La Michilía zajmuje 70 tys. hektarów stanu Durango. Można tu spotkać jelenia wirginijskiego, pumę, dzika, kojota czy zagrożonego wyginięciem wilka meksykańskiego. To wspaniałe miejsce dla wielbicieli dzikiej przyrody.

Ośrodki

 • Zacatecas – historyczne centrum miasta wpisane jest na listę UNESCO. Miasto zasłynęło ze znajdujących się w okolicy złóż srebra. Pełno tu malowniczych uliczek, placów i budynków z różowego kamienia. Zacatecas to również bogate życie kulturalne.
 • San Carlos – piękne plaże, które łącza morze pustynie i góry. Miejsce pełne przyrodniczych kontrastów to idealny cel podróży dla wielbicieli natury.
 • Los Mochis – można tu poczuć pełną energii atmosferę przyjaźni. Los Mochis to też idealne miejsce do rozpoczęcia wyprawy przez La Barranca del Cobre (Wąwóz Miedzi). Miasto jest jednym z najsilniejszych ekonomicznie miast Meksyku.
 • Culiacán – Miasto założone w 1531 roku, to urocze turystyczne miejsce, które posiada przeróżne atrakcje i bogata ofertę kulturalną. Miasto jest też miejscem łączenia się trzech ważnych rzek: el Tamazula, el Humaya i el Culiacán.
 • Cosalá – niewielkie, urocze miasto, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Jego niezwykła atmosfera odzwierciedla się w hiszpańskiej architekturze i mało znanej, meksykańskiej przyrodzie. Cosalá jest idealnym miejscem dla wszystkich. Znaleźć tu można małe domy w kolonialnym stylu, świątynie i ogrody, ale Cosalá to przede wszystkim fiesta, radości i uprzejmi ludzie.
 • Bahía de Kino położona w Zatoce Kalifornijskiej oferuje turystom piaszczyste plaże i krystalicznie czystą wodę. To wspaniałe miejsce do uprawiania sportów, wędkarstwa, ekoturystyki czy zwyczajnego leniuchowania.
 • Mazatlán – port uznawany za „Perłę Pacyfiku”. Łagodny klimat tego miejsca, przyjaźni mieszkańcy i wiele atrakcji sprawiły, że jest to cieszący się międzynarodowa sławą kurort.
 • Hermosillo – miasto imprez i biznesu. Względny spokój, piękno natury, różne muzea i wspaniała kuchnia sprawiają, że jest to też znana baza turystyczna.
 • Chihuahua – jedno z najważniejszych miast kraju, które zachowało kolonialny klimat. Miasto zadowoli każdego turystę spragnionego historii, sztuki, kultury i rozrywki.
 • Durango – tu poczuć można klimat Meksyku. Miasto zapisało się w książkach o historii kraju. Zarówno życie nocne jak i dzienne zapewni turystom wiele atrakcji. Ziemie te również często są sceneria filmową.

Geografia i przyroda

Region graniczy ze Stanami Zjednoczonymi od północy, Meksykiem Północno–Wschodnim od wschodu, Meksykiem Południowym od południa, a od zachodu z wodami Zatoki Kalifornijskiej. Meksyk Północno–Zachodni oferuje piękne plaże i niebieskie, przezroczyste wody, łańcuchy górskie poprzecinane wąwozami, wodospady i pustynie. Ziemie regionu pełne są bogatej flory i fauny. W wodach Zatoki Kino można spotkać uchatki patagońskie, delfiny i morświny kalifornijskie. Panuje tu klimat zróżnicowany, suchy i gorący, tropikalny i umiarkowany.

Historia

Obecność człowieka na tych terenach datuje się na 30 000 lat przed naszą erą. Jeszcze na długo przed najazdem Hiszpanów w 1531r. ludność tubylcza wędrowała po tych terenach żyjąc głównie z polować. Ludy Nauhas nazwały te rejony „ziemią jeleni’ ze względu na liczne stada tych zwierząt. Z czasem nastąpił rozwój przemysłu a w XIX w. miasto Chihuahua zasłynęło z górnictwa. Miasta, które odegrały ważną role w historii tego regionu to: Durango, Mazatlán, Creel, Hermosillo, Culiacán.

Sport i rekreacja

 • Pola golfowe położone nad morzem zapewniają rozrywkę w pięknej scenerii.
 • Wybrzeża regionu to rewelacyjne miejsce dla amatorów wszelakich sportów wodnych. Zadowolą wielbicieli snorkelu jak i surfingu.
 • W stanie Sinaloa odbywają się słynne na całym świecie turnieje i zawody: turniej wędkarski Bisbee's Billfish Classic, Wielki Międzynarodowy Turniej Tenisa Ziemnego (Gran Torneo Internacional de Tenis), Miedzynarodowe Regaty Long Beach (la Regata Internacional de Long Beach), Międzynarodowy Turniej Golfowy Jesusa Arnoldo Millana (el Torneo Internacional de Golf "Jesús Arnoldo Millán")
 • To też wspaniały region na piesze wycieczki. Niezapomnianych widoków dostarczą wąwozy, góry i plaże.

Informacje praktyczne

 • Waluta: Nowe Peso Meksykańskie (MXN).
 • Wizy: Obywatele Polski przebywając na terenie Meksyku w celach turystycznych, mniej niż 90 dni nie potrzebują wizy. Należy pamiętać, że władze mogą wymagać od turystów okazania środków finansowych w gotówce potrzebnych na deklarowany okres pobytu.
 • Różnica czasu miedzy Polską a Meksykiem Północno–Zachodnim wynosi 8–9 godzin.
 • W dużych turystycznych miastach można płacić USD.
 • W Meksyku stosownym napięciem jest 110 V.
 • Napiwki wynoszą 10–15% rachunku.
 • Należy pamiętać, że w Meksyku nawet konstruktywna krytyka jest bardzo źle przyjmowana.
 • Kultura i zwyczaje mieszkańców Meksyku zabrania udzielania negatywnych odpowiedzi na pytania gości. W konsekwencji pytając o drogę zawsze dostaniemy odpowiedź. Nie zawsze jednak będzie ona prawdziwa.

Region Północno-Zachodni, Meksyk - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  27°C
  opady:
  1.6 mm
  zachmurzenie:
  52%
  wilgotność:
  60%
  widoczność:
  9 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  28°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:07
  zach. słońca:
  20:18
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.14°C max.28°C
  opady:
  6.3 mm
  wiatr:
  82°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:07
  zach. słońca:
  20:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.27°C
  opady:
  14.7 mm
  wiatr:
  106°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:08
  zach. słońca:
  20:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.26°C
  opady:
  9.6 mm
  wiatr:
  93°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:08
  zach. słońca:
  20:17
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.16°C max.27°C
  opady:
  5.7 mm
  wiatr:
  49°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:08
  zach. słońca:
  20:17

Region Północno-Zachodni - klimat w Meksyk